Użytkownikom często wydaje się, że dostęp do gazu ziemnego z sieci w obecnych czasach jest całkowitą normą. Jednak warto pamiętać, że do wielu lokalizacji gaz ziemny z sieci nie dociera. Co w takiej sytuacji? Bardzo często jako alternatywę stosuje się energię elektryczną lub butle gazowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli prąd, jest niestety dużo droższe. Drugie z kolei, czyli butle z gazem, są niestabilne i niebezpieczne, a ich użytkowanie wymaga ogromnej ostrożności. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej postawić na zbiornikową instalację gazową.
Kiedy decydujemy się na płynny propan?
Dla niektórych użytkowników gaz z przydomowego zbiornika gwarantuje niezależność energetyczną. Dzięki temu rozwiązaniu nie straszne są już przerwy w dostawach gazu ziemnego z sieci. Jednak co w przypadku, gdy gospodarstwo domowe w ogóle nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego? W takiej sytuacji gaz propan staje się najlepszą możliwą opcją dla gospodarstwa domowego, zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i przyrządzania posiłków czy podgrzewania wody użytkowej.
Właściciele domów wybierają również gaz płynny propan z innego względu – jest to rozwiązanie, które może być funkcjonalną opcją tymczasową, służącą domownikom do momentu podłączenia posesji do sieci gazu ziemnego. Oczywiście jeżeli wykonanie przyłącza jest w planach dystrybutora gazu. Przeprowadzenie takich prac na własny koszt jest zdecydowanie zbyt dużym wydatkiem dla odbiorcy indywidualnego. W razie chęci przejścia z płynnego propanu na gaz ziemny przeróbki będą minimalne i znacznie mniej kosztowne niż przy przejściu z innych paliw. Nie będzie też konieczności przerabiania całej instalacji.
Oprócz tego zbiornikowa instalacja gazowa to coś więcej niż tylko sposób na ogrzewanie domu. Płynny propan jest paliwem wielofunkcyjnym. Tym samym z powodzeniem może być stosowany zarówno do ogrzewania domu przy pomocy układu centralnego ogrzewania, jak i zasilić kuchenkę gazową oraz ogrzewać wodę użytkową. Jest to świetne rozwiązanie stanowiące tańszą, wygodniejszą i bardziej funkcjonalną alternatywę dla energii elektrycznej.
Dlaczego warto wybrać gaz propan?
Jednak ogrzewanie zasilane gazem propan to coś więcej niż tylko rozwiązanie przejściowe. Jest to opcja niezwykle wygodna, czysta i ekologiczna. Gaz propan w odróżnieniu od wielu paliw stałych, takich jak węgiel, drewno, pelet czy ekogroszek nie pyli i nie brudzi. Dzięki temu zachowujemy czystość nie tylko w kotłowni i okolicy pieca, ale i w całym domu. Tym samym wykluczony zostaje problem zniesienia ciężkiego opału do kotłowni, a następnie umieszczania go w piecu.
Gaz propan jest tankowany bezpośrednio z cysterny do zbiornika przez wykwalifikowany personel. Udział użytkownika jest więc minimalny. Inny aspekt wygody zostaje osiągnięty dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wdrożonym w zbiornikowych instalacjach gazowych i kotłach kondensacyjnych.
Użytkownik ogrzewania propanem ustawia jedynie wymaganą temperaturę na termostacie, a komputer zajmuje się całą resztą. Zadba on zarówno o utrzymanie temperatury, jak i o to, by piec nie wygasł. Jednocześnie spalanie płynnego propanu będzie się odbywało w najbardziej ekonomiczny sposób. Istnieje też możliwość zaprogramowania systemu w taki sposób, aby automatycznie obniżał temperaturę na przykład w nocy lub w godzinach, kiedy ogrzewanie nie jest potrzebne.
Nie bez znaczenia jest również ekologia, jaką gwarantuje użytkowanie zbiornikowej instalacji gazowej. W procesie spalania propanu powstają duże ilości ciepła, które zostają przekierowane do układu centralnego ogrzewania. Natomiast jako produkty uboczne otrzymujemy wyłącznie niewielkie ilości dwutlenku węgla i czystą wodę. Pozostaje to więc bez negatywnego wpływu zarówno na powietrze, jak i na gleby oraz wody gruntowe.
Użytkownicy zbiornikowych instalacji gazowych nie przyczyniają się do powstawania smogu, nie generują pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń, a z ich kominów nie wydobywa się przykry, nieprzyjemny zapach, tak częsty przy spalaniu opału wątpliwego pochodzenia. Jednak niezależnie do tego, jakie aspekty użytkowania gazu są dla was najważniejsze, jedno jest niezmienne. W przypadku braku gazu ziemnego z sieci, warto wybrać płynny propan.
Comments are closed.