Tworzenie wartościowego contentu, który okaże się atrakcyjny zarówno dla użytkowników, jak i dla algorytmów Google, to zadanie dla każdego właściciela strony internetowej. W końcu chodzi o to, aby docierała ona do jak największej grupy osób. A nie ma na to lepszego sposobu, niż uzyskiwanie wysokich miejsc w wynikach Google dla konkretnych fraz kluczowych.

Tym właśnie zajmuje się pozycjonowanie stron internetowych. Dziedzina ta, wykorzystując mechanizmy działania wyszukiwarki, sprawia, że wyszukanie strony docelowej staje się łatwiejsze. Znajduje się ona na szczycie list wyszukiwania, ponieważ w odpowiedni sposób odpowiada na pytania zadawane przez internautów.

Jednym z elementów pozwalających na uzyskanie takich efektów są wartościowe teksty SEO, które zostały we właściwy sposób zoptymalizowane pod kątem wymagań stawianych przez algorytmy.

Pozycjonowanie a długość artykułów

 

Kryteria, które decydują o tym, czy dany tekst jest dobry, można wymieniać bez końca. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi dobre rozmieszczenie fraz kluczowych, formatowanie treści, linkowanie, wartość merytoryczną i wiele, wiele innych.

Jak jednak do SEO i szerszego pozycjonowania ma się ich długość? Czy im dłuższy tekst, tym lepiej, czy może odwrotnie? Jak to zwykle bywa w takich sprawach, odpowiedź na zadane pytanie dla wielu okaże się niezbyt satysfakcjonująca. Brzmi ona bowiem: to zależy. Od czego? Od dwóch elementów – algorytmów i reakcji żywych użytkowników strony. To na ich podstawie trzeba planować długość tworzonych tekstów SEO.

Jak treść jest oceniana przez algorytmy Google?

 

Oczywiście trudno wskazać szczegółowe wytyczne i sposób działania robotów – ten bowiem ciągle się zmienia. Jedno jest jednak pewne – obecnie, jak nigdy wcześniej, jakość i przydatność treści znajdującej się na stronie ma ogromny wpływ na ranking strony. Żeby natomiast teksty zostały ocenione wysoko, muszą spełnić kilka kryteriów. Google premiuje artykuły, które:

  • są unikalne (czyli nie zawierają treści powielanych z innych stron),
  • zostały właściwie dopasowane do tematyki strony, a także tego, czego szuka użytkownik – użyte frazy kluczowe muszą być więc zgodne z zapytaniami internautów,
  • zostały napisane poprawnie pod względem językowym i stylistycznym – już dawno skończyły się czasy prostych tekstów synonimizowanych,
  • odpowiednio wyczerpują temat.

Ostatnia kwestia ma kluczowe znaczenie dla dopasowania długości tekstu. Musi być on bowiem na tyle rozbudowany, by wyjaśniać wszystkie wątki, jak również zawierać najważniejsze frazy kluczowe. Sprawia to, że liczba jego znaków będzie zależna od poruszanej tematyki. Nigdy nie należy przesadnie skracać artykułu, ponieważ wtedy bardzo trudno będzie w nim umieścić wszystkie elementy ważne dla algorytmów Google.

Długość tekstów SEO a reakcja czytelników

 

Od lat mówi się o tym, że dłuższe treści przeważnie męczą odbiorców. Że co najwyżej skanują oni tekst w poszukiwaniu istotnych dla nich informacji (które swoją drogą warto odpowiednio wyróżnić, najlepiej poprzez pogrubienie), bez głębszego analizowania.

Oczywiście coś w tym jest, jednak zawsze należy zastanowić się nad tym, do kogo chcemy trafić i jakiego rodzaju treści mamy tworzyć. Dłuższy, odpowiednio rozbudowany tekst, będzie korzystny z kilku powodów. Spośród tych najważniejszych trzeba wymienić:

  • utrzymanie użytkownika na dłużej – może mieć to pośredni wpływ na ranking strony,
  • przekazanie wszystkich przydatnych informacji – treść stanie się więc przydatniejsza,
  • większa szansa na reakcję odbiorcy – na przykład poprzez zostawienie komentarza lub podzielenie się linkiem do tekstu z innymi.

Nie oznacza to oczywiście, że każdy artykuł warto sztucznie wydłużać. Tak zwane „lanie wody” przyniesie więcej szkód, niż pożytku. Ucierpi na tym merytoryka treści, a także jego ocena w oczach czytelników.

Kluczem do sukcesu okaże się więc przygotowanie tekstów o takiej długości, by pozwoliła ona wyczerpać temat (bez jego rozwlekania) i spełnić kluczowe kryteria, jakimi kierują się algorytmy Google.