Usługi cateringowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Duży popyt sprawia, że coraz więcej firm zajmuje się ich świadczeniem. Niestety z różnym skutkiem, na czym cierpią przede wszystkim klienci. Jak ustrzec się przed niewłaściwym wyborem? Na co zwrócić uwagę, decydując się skorzystać z usług firmy cateringowej?

Usługi cateringowe – jak je dobrze wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Firmy cateringowe wabią klientów na różne sposoby. Umieszczają na swoich stronach zdjęcia atrakcyjnie wyglądających potraw, organizują wystawne degustacje, komponują przykładowe jadłospisy. Choć niewątpliwie bez wyjątkowego menu nie da się zachwycić gości i uczestników eventu, nie powinno ono stanowić jedynego kryterium wyboru usług cateringowych. Istnieje bowiem szereg czynników, które w ostateczności przesądzają o tym, czy firma sprosta powierzonemu jej zadaniu.

Na jakie więc aspekty warto zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru?

  1. Doświadczenie. Im dłużej firma cateringowa prowadzi działalność, tym lepiej. To sygnał, że potrafi odnaleźć się w zmiennych warunkach koniunkturalnych i sprawnie odpowiada na potrzeby klientów. W przeciwnym razie nie zdołałaby utrzymać się na rynku tak długo.
  2. Portfolio imprez. W przypadku firm, które mogą pochwalić się wieloletnią działalnością, portfolio obsłużonych imprez może być ogromne. Nie ma więc sensu przeglądać wszystkich jego pozycji. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy organizacji konferencji biznesowej, informacja o tym, że firma z sukcesami radzi sobie z obsługą małych imprez rodzinnych, tak naprawdę na niewiele się zda. Poproś więc o referencje, które dotyczą eventu podobnego do tego, który zamierzasz zorganizować.
  3. Opinie w internecie. Na ich podstawie można dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda współpraca z firmą cateringową i czy podmiot należycie wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Nie zawsze jednak opinie w internecie stanowią użyteczne źródło informacji. W pierwszej kolejności musisz bowiem nauczyć się je selekcjonować. Autorami negatywnych komentarzy może być np. konkurencja. Jeśli w niepochlebnej opinii brakuje szczegółów na temat zlecenia, może to oznaczać, że została spreparowana.
  4. Zakres świadczonych usług. W tym przypadku nie zawsze więcej znaczy lepiej. Istotne jest natomiast to, aby zakres usług cateringowych pokrywał się z Twoimi potrzebami. Jeśli oprócz przygotowania potraw i ich dostawy zależy Ci na obsłudze wydarzenia, wybierz firmę cateringową świadczące profesjonalny serwis kelnerski. Jeżeli brakuje Ci wyposażenia, na rynku działają podmioty oferujące wynajem mebli eventowych.
  5. Zaplecze. Żeby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, firma cateringowa musi dysponować rozwiniętym zapleczem. Ma ono bowiem wpływ na możliwości nie tylko przygotowywania, ale również serwowania dań. Bez bemarów, zastawy stołowej czy też sztućców trudno wyobrazić sobie profesjonalną obsługę gości na evencie.

Firma cateringowa – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po prześledzeniu stażu na rynku, doświadczenia, zakresu usług, zaplecza oraz opinii w sieci można przystąpić do przyjemności, czyli analizy menu. Oczywiście, o ile nic nie budzi zastrzeżeń. Profesjonalna firma cateringowa powinna być w stanie przygotować nie tylko specjały kuchni polskiej, ale również przekąski i dania z innych zakątków świata.

Obecnie wiele osób cierpi na różne nietolerancje pokarmowe. Dlatego w jadłospisie nie może zabraknąć potraw bez glutenu czy też laktozy. Coraz większą popularnością cieszą się posiłki wegetariańskie i wegańskie. Powinny one uzupełniać menu firmy cateringowej, dzięki czemu żaden gość lub uczestnik spotkania nie wyjdzie z uroczystości bez posiłku.

Wybór firmy świadczącej usługi cateringowe to nie lada wyzwanie. Duża liczba podmiotów działających na rynku z jednej strony utrudnia podjęcie decyzji. Z drugiej jednak sprawia, że można znaleźć usługodawcę, który idealnie wpisuje się w potrzeby i preferencje klienta. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyborze firmy cateringowej liczy się nie tylko menu, ale również szereg innych czynników.