Zrozumienie potrzeb i oczekiwań uczestników to jeden z najważniejszych elementów decydujących o powodzeniu eventu. Tyczy się to nie tylko atrakcji czy też muzyki, ale również serwowanego na wydarzeniu jedzenia. Klasyczny bufet z przekąskami to wciąż ciekawa opcja, jednak coraz częściej organizatorzy eventów chcą, aby potrawy zarówno smakowały, jak i zaskakiwały. Nowoczesny catering jest w stanie to zapewnić. Na czym polega i z czego się składa?

Nowoczesny catering – co to? Z czego się składa? Aktualne trendy

 Trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie nowoczesnego cateringu, gdyż służy ono do opisu nie tylko aktualnych trendów w przygotowaniu i prezentowaniu jedzenia na uroczystościach i wydarzeniach, ale również generalnego podejścia do żywności. Dla każdej firmy cateringowej, jak i dla każdego klienta, „nowocześnie” może oznaczać co innego. Dlatego przed przystąpieniem do współpracy warto zdefiniować pojęcie, co pozwoli uniknąć nieporozumień i zagwarantuje wydarzeniu sukces.

Z czego może składać się nowoczesny catering? Oto kilka aktualnych trendów.

  1. Live cooking. Gotowanie na żywo robi furorę na każdym wydarzeniu niezależnie od jego charakteru. Daje bowiem odbiorcom całe spektrum wrażeń. To widowisko połączone z edukacją kulinarną i konsumpcją. W efekcie na długo pozostaje w pamięci uczestników. Szczególnym uznaniem cieszą się pokazy kuchni molekularnej, jednak aby zachwycić i zainspirować odbiorców można sięgnąć po coś bardziej konwencjonalnego. Świetnie sprawdzi się live cooking z przygotowania sushi, poke bowl, owoców morza czy też pad-thai.
  2. Finger food. To nic innego jak jedzenie na jeden kęs, które nie wymaga konieczności używania sztućców. Miniporcje można łatwo chwycić i zjeść na raz, co zachęca do sięgnięcia po nie. Finger food zachwyca formą podania i wbrew niewielkim rozmiarom potrafi być naprawdę sycące.
  3. Verrines. To słodkie lub wytrawne przystawki podawane w niewielkich szklankach albo słoiczkach. Nietypowa forma podania stanowi wizualną ucztę dla oczu. Poszczególne warstwy smakołyków różnią się od siebie kolorem i teksturą, co urzeka i zachęca do spróbowania.
  4. Raw food. To jedzenie, którego podstawą są surowe, nieprzetworzone produkty, głównie warzywa i owoce, a także kiełki, zioła, orzechy, naturalne oleje oraz ryby. Raw food bywa podawane w formie poke bowl, czyli hawajskiej misy obfitości, ale niekoniecznie. Odpowiednio skomponowany zestaw to prawdziwa bomba witaminowa, która urzeka kolorystyką oraz balansem słodkich i wytrawnych smaków. Raw food często serwuje się z różnego rodzaju dipami, co urozmaica warzywa.
  5. Candy bar. To szwedzki stół, tyle że słodkościami zamiast tradycyjnych wytrawnych przekąsek. Obfituje w różnorodne desery, w tym babeczki, makaroniki, eklery czy też ptysie. Dużym uznaniem cieszą się również cake popsy (ciasteczkowe lizaki).

Na czym jeszcze może polegać nowoczesny catering?

 Nowoczesny catering nie tylko stawia na nietypowe formy serwowania żywności, ale również jest eco-friendly i zero waste. Stawia na indywidualne, a nie masowe podejście zarówno pod względem obsługi klienta, jak i obchodzenia się z jedzeniem. W jego ramach zwraca się uwagę na pochodzenie produktów oraz dba o maksymalne wykorzystanie zakupionych składników. Promowane są produkty bio, a także jadalne sztućce i talerze, które można schrupać.

W ramach nowoczesnych usług cateringowych firmy często świadczą obsługę imprez tematycznych. Wystarczy, że organizator eventu poinformuje, w jakim stylu planuje urządzić wydarzenie, a kucharze skomponują odpowiednie menu, które podkreśli charakter uroczystości, a jednocześnie zaskoczy gości wyjątkowym smakiem i wyglądem.

Żeby organizowany event pozostał na długo w pamięci uczestników, warto go urozmaicić wyjątkowym jedzeniem. Nowoczesny catering oferuje szereg innowacyjnych propozycji na przygotowanie i zaserwowanie żywności. Dzięki temu przekąski, dania i desery nie tylko podbijają podniebienia nawet najbardziej wymagających osób, ale również cieszą oko.