Przewóz ładunków drobnicowych to dość duża grupa realizacji transportowych. Jak zorganizować taki transport? Z jakich środków transportu można skorzystać i jakie są ich podstawowe zalety? 

Przewóz ładunków drobnicowych na krótkich odległościach

Przewóz ładunków drobnicowych na krótkich odległościach realizowany jest za pomocą transportu ciężarowego. Pozwala on na elastyczne łączenie dostaw od różnych nadawców do różnych odbiorców w ramach jednego pojazdu. W efekcie transport taki staje się bardziej ekonomiczny niż korzystanie z innych środków transportu.

Samochody ciężarowe są wyposażone w ładownie, które mogą pomieścić różnorodne ładunki wymagające zróżnicowanych warunków. W efekcie klienci mają do dyspozycji pojazdy przeznaczone do przewozu towarów paletyzowanych, w kontenerach, o specyficznych warunkach termicznych (chłodnie), cieczy (cysterny), a także materiałów niebezpiecznych. W rezultacie transport ciężarowy może przewozić różnorodne rodzaje ładunków, od produktów spożywczych po produkty przemysłowe. 

Przewóz ładunków drobnicowych za pomocą transportu ciężarowego wymaga dokładnej organizacji. Przesyłki drobnicowe zazwyczaj są przewożone zbiorczo od kilku klientów. Dlatego też  przy planowaniu transportu należy uwzględnić wagę, rozmiar i charakterystykę ładunku, a także dostępność odpowiednich pojazdów oraz tras transportu.

Jednocześnie transport ciężarowy jest stosunkowo łatwo dostępny, zwłaszcza w obszarach miejskich i przemysłowych. Warto podkreślić, że przewozy drobnicowe są organizowane przez wyspecjalizowane firmy spedycyjne, które oferują zróżnicowany tabor i szeroki wybór przewoźników zapewniających odpowiednie pojazdy dostosowane do specyfiki ładunków. To powoduje, że transport przesyłek drobnicowych jest nie tylko szybszy, ale również korzystny cenowo. 

Warto podkreślić, że podczas przewozu ładunków drobnicowych należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ładunku, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu. Dobrze zabezpieczony ładunek ma również wpływ na bezpieczeństwo drogowe.

Jak przewieźć ładunek drobnicowy na dużych odległościach?

Ładunki drobnicowe można przewozić również na długich trasach liczących tysiące kilometrów. W tym celu warto korzystać z innych środków transportu, takich jak samoloty, kolej czy kontenerowce. W przypadku tak długich tras transport ładunków drobnicowych odbywa się zawsze za pomocą kontenerów, które zapewniają nie tylko odpowiednie zabezpieczenie ładunku, ale również szybki załadunek, przeładunek i rozładunek. 

Transport ładunków drobnicowych realizowany za pomocą frachtu kolejowego jest stosunkowo szybki i korzystny cenowo. Przykładem są ekspresowe pociągi towarowe kursujące Nowym Jedwabnym Szlakiem, które dedykowane są do przewozu ładunków z Chin do Polski i Europy. Przewóz towarów tym szlakiem w globalnym rozrachunku (czyli od nadawcy do odbiorcy) zamyka się w czasie 24-29 dni. Co więcej, ekspresowe pociągi towarowe zapewniają bardzo korzystną cenę za transport ładunków drobnicowych — często tańszą, niż fracht morski, nie mówiąc już o transporcie lotniczym. 

W przypadku transportu morskiego czas dostawy ładunku drobnicowego trzeba liczyć w miesiącach — przewiezienie towarów drogą morską zajmuje od 2 do 3 miesięcy. Spowodowane jest to zarówno długością trasy morskiej, jak i niską prędkością rozwijaną przez kontenerowce. Fracht morski uważany jest powszechnie za najtańszy sposób przewozu towarów z odległych terytoriów (np. z Chin). Nie zawsze jest to prawda — kolej może być konkurencyjna do kontenerowców, szczególnie w przypadku przewozu towarów drobnicowych. Przed wyborem środka transportu warto każdorazowo sprawdzić u doświadczonego spedytora ceny za przewóz ładunków drobnicowych. 

Transport lotniczy zapewnia niewątpliwie najkrótszy czas przewozu. Na trasie Polska-Chiny jest to zaledwie 7-14 dni. Jednocześnie należy podkreślić, że przewóz ładunków samolotami jest najdroższym ze wszystkich środków transportu. 

W tym miejscu warto wspomnieć o transporcie multimodalnym, który zapewnia przewóz ładunku drobnicowego za pomocą co najmniej 2 różnych środków transportu. Ten sposób pozwala zoptymalizować czas dostawy i jej cenę. Za pomocą transportu multimodalnego realizuje się usługę door-to-door, która pozwala na organizację przewozu od nadawcy do odbiorcy. Należy podkreślić, że skorzystanie z transportu multimodalnego wiąże się z koniecznością skorzystania z usług doświadczonej firmy spedycyjnej, która będzie w stanie zaproponować warunki przewozu dostosowane do potrzeb klienta.