Choć suplementy diety nie są niczym nowym, wiele osób wciąż zastanawia się co to są suplementy diety? Mnóstwo osób wciąż jest przekonanych, że suplementacja nie jest im zupełnie potrzebna, jeśli nie są aktualnie na diecie odchudzającej, gdyż to jest ich pierwsze skojarzenie. Inni z kolei zadają sobie pytanie czy suplementy są zdrowe, czy suplementy działająjakie suplementy warto brać? Postaramy się wyjaśnić co to jest suplement diety i jak wygląda bezpieczna suplementacja.

Suplementy diety – co to jest?

Czym jest suplement diety? Definicja głosi, że jest to środek spożywczy, który ma za zadanie uzupełnić codzienną dietę, a więc sposób żywienia, o te składniki, których nie dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem w optymalnych ilościach. Zatem w porównaniu „suplement diety a lek” musimy pamiętać, że nie są tym samym, a zatem różnica między lekiem a suplementem diety jest znacząca. Zatem co to znaczy suplement diety? To, że mamy do czynienia ze skoncentrowanym produktem, który ma dostarczyć witaminy, składniki mineralne lub inne substancje odżywcze. Można go więc traktować jako uzupełnienie normalnej żywności, stosowany w profilaktyce chorób.

Czy suplementy diety działają?

Jeśli robimy porównanie suplement a lek, to możemy czuć się rozczarowani. Przypomnijmy, że choć jedne i drugie są dostępne w aptekach i wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, to nie działają tak samo. Lek leczy objawy i przyczyny choroby, a suplement diety wspiera organizm w codziennym funkcjonowaniu. Przykładowo suplementy diety dla kobiet pozwalają wzmocnić organizm w okresie dużych wahań hormonów, witaminy dla młodzieży wspierają przede wszystkim prawidłową pracę mózgu oraz przyczyniają się do prawidłowego rozwoju młodego organizmu, suplementy przyjmowane w okresie zachorowań na przeziębienia i grypę wzmacniają odporność. Oczywiście istnieją różne rodzaje suplementów, między innymi dedykowane sportowcom, seniorom, osobom odchudzającym się, kobietom w ciąży itd. 

Suplementy diety a zdrowie

Suplementy, które działają, a przy tym są zdrowe, to te, które spełniają normy wyznaczone przez przepisy prawa farmaceutycznego. W takich suplementach nie znajdziemy szkodliwych substancji. Zdrowe suplementy uzupełniają niedobory cennych składników i wzmacniają organizm. Mogą być stosowane także jako element wspierający leczenie farmakologiczne. 

Suplementy diety – rodzaje

Pacjenci często zadają między innymi pytania czy suplementy na stawy działają, czy skuteczne są suplementy na odchudzanie, czy uzupełniają niedobory witamin. Choć lek a suplement to coś innego to nie ma wątpliwości, że warto sięgnąć po suplement zgodny z naszymi indywidualnymi potrzebami. Korzyści z suplementacji są bardzo duże, o ile wybierzemy odpowiednie dla siebie preparaty. Dlatego zawsze warto robić badania, kontrolować stan zdrowia i w razie potrzeby włączyć odpowiednie leczenie. Suplementy diety, witaminy są za to świetnym wsparciem dla zdrowia, kondycji i samopoczucia.

Suplementy diety – opinie lekarzy

Suplementy diety są zalecane przez lekarzy. To o czym trzeba pamiętać, to fakt, że suplementy nie zastąpią leczenia. Ponadto argumenty specjalistów w dyskusji o suplementach koncentrują się na tym, by edukować pacjentów na temat tego co to znaczy suplement diety, czym są suplementy diety a leki, z jakich źródeł warto kupować suplementy diety, producent, których z nich jest wart uwagi etc. Warto przy tym pamiętać, że również farmaceuta wyjaśni co to suplement diety, jak działa, komu i kiedy jest polecany.