Polacy coraz chętniej wybierają obrót bezgotówkowy. Za zakupy płacą już nie tylko kartami płatniczymi, ale i urządzeniami mobilnymi – telefonami, zegarkami i opaskami. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się, by zainwestować w terminal płatniczy. Wciąż jednak nie brakuje punktów, gdzie można płacić wyłącznie gotówką. Dlaczego warto mieć terminal płatniczy? Oto najważniejsze korzyści

Terminal płatniczy – dlaczego warto zainwestować w sprzęt? 4 najważniejsze korzyści

Wiele podmiotów działającym na polskim rynku wciąż wzbrania się przed zakupem terminala płatniczego. Najczęściej argumentują to kosztami. Utrzymanie sprzętu kosztuje – przedsiębiorca musi płacić prowizję od płatności bezgotówkowych. Jej wysokość jest różna w zależności od dostawcy usługi i rodzaju sprzętu.

Wielu sprzedawców działa więc w przekonaniu, że zakup terminala płatniczego nie jest opłacalny. Tymczasem praktyka pokazuje co innego. Przedsiębiorcy, którzy początkowo wzbraniali się przed zakupem urządzenia, po jego wprowadzeniu nie wyobrażają sobie powrotu do funkcjonowania opartego wyłącznie na obrocie gotówkowym.

Co sprawia, że warto zainwestować w terminal płatniczy? Korzyści mają charakter zarówno materialny, jak i niematerialny.

  1. Większe zyski

Badania wskazują jednoznacznie: konsumenci, którzy płacą kartą, telefonem lub zegarkiem, chętniej dokonują zakupów i jednorazowo wydają więcej niż klienci zmuszeni do wyjmowania portfela wypełnionego gotówką.

Co równie ważne, systematycznie rośnie liczba konsumentów, którzy w ogóle nie noszą przy sobie gotówki. Takie osoby w placówkach bez terminala płatniczego niczego nie kupią. Dlatego najczęściej omijają je. Niestety utracone w ten sposób zyski trudno precyzyjnie oszacować. W efekcie wciąż wielu przedsiębiorców nie zna skali strat.

  • Wzrost konkurencyjności

Obecnie większość klientów preferuje płatności bezgotówkowe. Zajmują mało czasu, są wygodne i wymagają niewielkiego wysiłku – posiadacz smartwatcha musi jedynie przyłożyć rękę do terminala płatniczego. Jak też wspomniano, rośnie liczba konsumentów, którzy w ogóle nie noszą przy sobie gotówki. Jeśli więc podmiot nie oferuje płatności bezgotówkowych, najczęściej robią zakupy gdzie indziej.

Dzięki terminalowi płatniczemu placówka zyskuje w oczach klientów. Staje się również bardziej konkurencyjna na tle podmiotów, które jeszcze nie mają urządzenia, lub oferują gorszy asortyment, jednak zapewniają konsumentom możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych.

  • Sprawniejsza obsługa klientów

Przeliczanie gotówki i wydawanie reszty trwa. Tymczasem konsumenci nie lubią stać w kolejkach. Gdy w kasie brakuje pieniędzy i cały proces dodatkowo się wydłuża, oczekiwanie na własną kolej rodzi jeszcze większą irytację. W rezultacie część klientów rezygnuje nawet z zakupów.

Dzięki terminalowi płatniczemu można jednak tego uniknąć. Transakcje bezgotówkowe zajmują bowiem niewiele czasu, zwłaszcza jeśli płatność odbywa się zbliżeniowo. Wówczas cały proces trwa zaledwie kilka sekund. Posiadanie terminala płatniczego pozwala więc usprawnić obsługę klientów i zwiększa ich satysfakcję z zakupów. W efekcie są bardziej lojalni i chętniej robią zakupy lub korzystają z usług w danym miejscu.

  • Większe bezpieczeństwo i niższe koszty obsługi utargu

Im więcej gotówki w kasie, tym większe straty w przypadku ewentualnego napadu na punkt. Oznacza to też większe koszty obsługi utargu. Pieniądze trzeba bowiem przewieźć do banku, co lepiej powierzyć specjalistom z zakresu cash handlingu (czyli obsługi, transportu i ochrony gotówki), a to kosztuje.

Posiadanie terminala płatniczego pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Sprawia, że jest ono postrzegane jako nowoczesne i nadążające za postępem. Ponadto terminal płatniczy zwiększa obroty, obniża koszty zarządzania gotówką i podnosi konkurencyjność. To atrakcyjne cenowo urządzenie, które z łatwością można dostosować do specyfiki prowadzonej działalności. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie sprzętem rośnie z roku na rok.

źródło: sklep.kaspol.pl