Pluskwy to niewielkie owady, które żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych i człowieka. Mieszkanie lub dom, w którym zagnieździły się pluskwy, wbrew pozorom nie musi być zaniedbaną, latami niesprzątaną nieruchomością. Owady mogą być wniesione do mieszkania na ubraniu mieszkańców czy gości. Ponadto pluskwy mogą znaleźć się w meblach tapicerowanych z tak zwanej drugiej ręki. Bez względu na przyczynę pojawienia się pluskiew należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej pozbyć się problemu. Dobrym sposobem będzie efektywna dezynsekcja pluskwy.

Pluskwa domowa – gdzie gnieżdżą się te owady?

Pluskwa domowa przypomina wyglądem niewielkiego owada, którego długość ciała nie przekracza 6 mm. Ma mocno spłaszczony odwłok w kolorze czerwono-brązowym, lekko zwężający się ku przodowi. Naturalnym środowiskiem, w którym bytuje pluskwa domowa, a także składa tam swoje jaja, są meble tapicerowane oraz miejsca pod boazerią lub tapetami. Pluskwy mogą zagnieździć się także w szczelinach na ścianie domu lub mieszkania.

Pluskwa domowa potrzebuje naturalnego żywiciela, którym jest człowiek bądź zwierzęta ciepłokrwiste. Obecność pluskiew w domu można zauważyć, jeśli na ciele osób lub zwierząt wystąpią charakterystyczne ugryzienia w postaci czerwonych wykwitów. Pluskwy mogą zagnieździć się w elementach łóżek, a także w ramach obrazów, na zasłonach, żaluzjach lub w częściach mebli wykonanych z różnych materiałów.

Czego można się spodziewać po pierwszej wizycie ekipy dezynsekcyjnej w zapluskwionym domu lub mieszkaniu?

Osoby, które podejrzewają, że w ich mieszkaniu znajdują się pluskwy, powinny podjąć działania adekwatne do zastanej sytuacji. Rozwiązaniem problemu jest fachowo przeprowadzona dezynsekcja przez wyspecjalizowane firmy. Ich przedstawiciele przed przystąpieniem do działania dokonują dokładnych oględzin nieruchomości i określają liczbę owadów, a także stadium ich rozwoju. Ponadto identyfikują gniazda pluskiew oraz spisują protokół pozabiegowy. Podają w nim wszystkie dane dotyczące między innymi metod pozbywania się pluskiew, z uwzględnieniem danych firmy, nazwy użytego preparatu owadobójczego, rodzaju zastosowanego zabiegu, a także dokładnego przedstawienia, jakie rodzaje (gatunki) owadów zostały wyniszczone, z podaniem stanu ich populacji. Do protokołu pozabiegowego jest dołączony rachunek. Protokół powinien zawierać datę i dokładny adres przeprowadzania zabiegu odpluskwiania mieszkania czy domu.

Przygotowanie do wyniszczenia pluskwy domowej

Zasadnicze znaczenie ma odpowiednie przygotowanie się do dezynsekcji pluskwy domowej. W pierwszej kolejności, jeszcze przed przybyciem ekipy dezynfekcyjnej, w celu pozbycia się tych owadów należy uporządkować nieruchomość, jak również oczyścić ją z zalegającego kurzu. Warto pamiętać, że środek owadobójczy użyty do dezynsekcji pluskwy domowej wykazuje się przedłużoną trwałością. Należy opryskać nim czyste i odświeżone powierzchnie mieszkania, w którym bytują pluskwy domowe.

Warto także odkurzyć powierzchnie płaskie, po czym dokładnie oczyścić filtr lub wyrzucić użyty worek. Wykorzystany do tego celu sprzęt AGD należy pozostawić do dezynsekcji, ponieważ również w nim mogą zagnieździć się pluskwy. Osoby oczekujące na przyjazd ekipy dezynsekcyjnej powinny uporządkować łóżko, a także zdemontować elementy ruchome, szczególnie wykonane z materiałów.

Tania i skuteczna metoda na pozbycie się pluskiew – zamgławianie ULV

Przygotowania poprzedzające przyjazd ekipy dezynsekcyjnej wymagają również zabezpieczenia misek z jedzeniem i wodą dla zwierząt domowych, a także przedmiotów osobistego użytku – maszynek do golenia lub szczoteczek do zębów. Profesjonalna dezynsekcja pluskwy domowej przeprowadzana przez wyspecjalizowane ekipy polega na wykorzystaniu metody zamgławiania ULV. Obejmuje ona rozprowadzanie środka chemicznego przy użyciu specjalnie dobranego urządzenia. Jest nim wydajny i szybko pracujący generator zimnej mgły. To sprzęt wytwarzający krople 10 razy mniejsze od generowanych przez zwykłe opryskiwacze.

Zamgławianie ULV pluskiew – kiedy mogę wywietrzyć dom?

Powstała mgła dociera do wszelkich szczelin i zakamarków, również takich, które są niedostępne dla tradycyjnego spryskiwacza. Użyty do zamgławiania ULV preparat chemiczny jest aplikowany równomiernie w całym pomieszczeniu, gdzie wykryto pluskwy domowe. To środek w postaci mikrokapsułek. Wyróżnia się stosunkowo długim działaniem. Zastosowanie go zabija nie tylko pluskwy, ale również pomaga pozbyć się prusaków, pcheł, karaluchów i innych owadów.

Zamgławianie ULV pluskiew domowych zabija owady w ciągu kilku godzin po dezynsekcji. Po upływie 2-3 godzin od zabiegu należy dokładnie wywietrzyć mieszkanie lub dom.

Powszechnie stosowane zamgławianie ULV jest jednym z najtańszych, a jednocześnie skutecznych metod pozbycia się pluskiew. Wytworzona chmura preparatu dociera nawet do najgłębszych zakamarków, co umożliwia wytępienie również młodych osobników oraz larw, a także pozbycie się zniesionych jaj. Usługa zamgławianie ULV pluskiew domowych ma neutralny wpływ na zdrowie zwierząt, alergików, seniorów, kobiet w ciąży i małych dzieci.