Spedycja ciężarowa w Polsce i Europie od lat cieszy się niezwykłą popularnością. Dzięki doskonale rozwiniętej sieci dróg ekspresowych i autostrad transport międzynarodowy jest nie tylko szybki, ale także w pełni skuteczny. Wraz z rozwojem technologii europejska branża transportowa znacząco ewoluowała. Otwierające się granice państw, ujednolicona gospodarka celna, jak również nowoczesne pojazdy ciężarowe o zróżnicowanej konstrukcji zachęcają do zagranicznego handlu. Spośród szeregu zasobów i produktów oferowanych przez państwa znajdujące się na starym kontynencie wiele z nich transportowych jest właśnie za pomocą transportu ciężarowego. Jakie zatem towary można przewozić za pomocą nowoczesnych pojazdów ciężarowych?

Charakterystyka transportu ciężarowego

Każdego dnia europejskie szlaki transportowe są pokonywane przez setki tysięcy pojazdów ciężarowych. Ich wysoka ładowność oraz atrakcyjny koszt przewozu spotyka się z uznaniem wielu klientów. Przyczynia się do tego niezwykła elastyczność i bezpieczeństwo. W ofercie rynkowej znajduje się przewóz przesyłek kurierskich, ładunków drobnicowych oraz całopojazdowych. W ten sposób usługa transportowa zostaje w pełni dostosowana do wymagań klienta. 

Ze względu na swoją specyfikację transport ciężarowy gwarantuje całkowitą mobilność, zapewniając tym samym regularność dostaw. Nowoczesne ciągniki siodłowe zostały wyposażone w wiele systemów pracy kierowcy, które przekładają się na bezpieczeństwo transportu. Warto również zwrócić uwagę na szeroką gamę pojazdów ciężarowych, które w zależności od swojej specyfikacji zapewniają zróżnicowaną przestrzeń ładunkową. Spośród szeregu naczep ciężarowych wyróżnia się platformy, naczepy z plandeką, chłodnie oraz cysterny. W ten sposób przedsiębiorca chcący zlecić przewóz towaru zyskuje możliwość zorganizowania dowolnego transportu – bez ograniczeń ilościowych.

Powierzając transport towaru profesjonalnej firmie spedycyjnej zyskuje się nie tylko oszczędność czasu, ale także i kosztów. Bazując na zebranym przez lata doświadczeniu spedytorzy zapewnią maksymalny komfort wraz z kompleksowym podejściem do usługi. Znajomość rynku oraz przepisów transportowych pozwala skoncentrować się na pozostałych zadaniach związanych z transportem. Dzięki tak profesjonalnemu podejściu przewożony towar bez obawy dociera do klienta pod wskazany w zleceniu adres. 

Co przewożą europejskie zestawy ciężarowe?

Jak podają najnowsze statystyki, transport towarów w Europie cechuje się niezwykłym zróżnicowaniem. Do najczęściej przewożonej grupy towarów zalicza się żywność. W zależności od regionu przewozi się warzywa i owoce. Przewóz żywności i lekarstw wymaga jednak zachowania niezbędnego reżimu sanitarnego. Dlatego też niezwykle istotne jest to, by zlecając usługę logistyczną wybrać doświadczoną i profesjonalną firmę, która zapewni swobodną dostawę produktów. 

Kolejną grupę towarów stanowią narzędzia i urządzenia mechaniczne i elektroniczne. Za sprawą rozwoju technologicznego w dzisiejszych czasach niemalże każda sfera życia codziennego wykorzystuje elektroniczne gadżety. Wysoki popyt przekłada się na liczbę przewozów. Europa słynie także z produkcji samochodów i pojazdów ciężarowych. Wymaga to nie tylko transportu poszczególnych podzespołów, ale także samego przewozu gotowych pojazdów. Kolejna grupa towarów obejmuje drewno, węgiel oraz inne surowce naturalnego pochodzenia.  Ze względu na zróżnicowane zasoby wspomnianych surowców transport ciężarowy zapewnia międzynarodową wymianę handlową. 

Co ważne – transport ciężarowy może stanowić także atrakcyjne dopełnienie oferty. Spedycja międzynarodowa oraz międzykontynentalna obejmuje swym zasięgiem również pozostałe państwa. By umożliwić swobodną wymianę towarów wykorzystuje się spedycję kolejową, lotniczą oraz morską. Chcąc zapewnić maksymalny komfort oferowanych usług transport ciężarowy znajduje swoje zastosowanie również w przewozach multimodalnych. Jego omawiana specyfikacja z powodzeniem pozwala dostarczyć towar pod wskazany przez klienta adres. 

źródło: symlog.eu – spedycja międzynarodowa