Czym zajmują się agencje reklamowe już nikomu nie trzeba tłumaczyć. Stały się już na tyle modne oraz popularne, że co druga bohaterka komedii romantycznej pracuje w reklamie.  O agencjach interaktywnych jednak nie jest jeszcze tak głośno – a powinno! To one są wyspecjalizowane w szeroko pojętej działalności internetowej, która w dalszym ciagu rozwija się coraz szybciej. Internet jest zasobnym medium i chociaż większość agencji reklamowych ma w swoich szeregach działy zajmujące się marketingiem internetowym, wraz z wzrostem potrzeb klientów w tym medium pojawiła się potrzeba stworzenia specjalistycznych agencji interaktywnych. 

Komunikacja w internecie oraz reklamy online

Agencja interaktywna ma w swojej ofercie wiele usług. Zajmują się one między innymi budową wizerunku klientów w internecie oraz obsługą digitalowych kampanii reklamowych. 

Facebook, Instagram, Pinterest czy Tik tok – agencja zajmie się stworzeniem strategii widoczności klienta w mediach społecznościowych oraz wdrożeniem tych planów – w tym treściami umieszczanymi organicznie na profilach, jak i płatnymi kampanii reklamowymi w tych kanałach. 

Kolejną popularną usługą wykonywaną w agencji jest pozycjonowanie stron internetowych – zarówno SEO jak i płatny SEM, a także hosting – czyli udostępnienie przestrzeni serwerowej. Zaś deweloperzy pracujący w agencji zajmą się również utworzeniem strony internetowej i zadbaniem o jej pełną funkcjonalność, dopasowaną do potrzeb klienta.

E-commerce

W dobie pandemii popyt na zakładanie sklepów internetowych wzrósł niesamowicie szybko. Obecnie online można kupić w zasadzie wszystko – od artykułów spożywczych po płytki do łazienki. Agencja interaktywna zajmie się zaplanowaniem procesów, skonfigurowaniem oraz uruchomieniem sklepu online. 

E-commerce jest bardzo szybko rozwijającą się dziedziną, dlatego warto postawić na wyspecjalizowana agencję, która stale poszerza swoje kompetencje w tym obszarze. Wskazane jest również zwrócenie uwagi na doświadczenie agencji pod względem konkretnego typu klienta do którego zleceniodawca chce dotrzeć: B2C, B2B czy C2C. 

Aplikacje mobilne oraz webowe

Aplikacje mobilne często działają lepiej i szybciej niż strony internetowe. Dają one również więcej możliwości reklamowych, zaś aplikacje webowe nie wymagają instalacji na urządzeniu użytkownika – są dostępne w przeglądarce internetowej. Niezależnie na jakiego rodzaju aplikację  zdecyduje się klient  – do ich odpowiedniego zbudowania potrzeba  wielu specjalistów oraz ich skoordynowanej pracy. 

Agencja interaktywna będzie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, ponieważ zatrudnia ona wielu profesjonalistów z różnych dziedzin. Deweloperzy, programiści oraz testerzy są dostępni na każdym etapie tworzenia aplikacji. Kolejni specjaliści, którzy zadbają o pozytywne doświadczenia użytkownika i przyjazny,  zachęcający wygląd  to UX oraz UL designerzy. Projektowanie interfaceów oraz doświadczeń użytkownika jest wyjątkowo ważnym etapem wdrożenia nie tylko sklepów internetowych, ale też aplikacji internetowych czy mobilnych. Zarówno wygląd jak i nawigacja musi być zachęcająca do dalszego korzystania. 

Copywriting, grafiki oraz animacje 

Specjalistów z tych dziedzin można znaleźć również w większości agencji reklamowych. Copywriterzy, graficy oraz animatorzy odpowiedzialni są za treści z którymi użytkownik będzie miał styczność. Zwłaszcza w internecie, gdzie konsument codziennie spotyka się ze znaczą ilością reklam oraz brandów, ważna jest spójność wszystkich przekazów oraz odpowiednie dobranie opisów, animacji czy grafik do medium w którym się znajdą, jednocześnie pamiętając o tym kto jest potencjalnym odbiorcą reklamy. 

Wybierz agencję interaktywną odpowiednią do potrzeb

Należy pamiętać o tym, że agencje interaktywne mają zróżnicowane oferty usług – część z nich zapewnia kompleksowe działania, część w swojej specjalizacji nie obejmuje wszystkich wyżej wymienionych usług. W związku z dostępnością specjalistów z wielu dziedzin, większość agencji interaktywnych prowadzi również działania consultingowe.