Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy daje bardzo niespecyficzne objawy, które z łatwością można pomylić z innymi dolegliwościami. Diagnozowanie schorzeń tarczycy wcale nie jest proste. Jednak z każdym rokiem przybywa pacjentów chorujących na tarczycę. Coraz większą grupą tych osób są dzieci. Niestety u najmłodszych diagnostyka jest tym bardziej utrudniona, ponieważ niewłaściwie funkcjonująca tarczyca u dziecka daje zupełnie inne objawy niż u dorosłego. Podpowiadamy co zrobić i na jakie badania się zgłosić w przypadku podejrzeń choroby tarczycy u dziecka.

Choroby tarczycy – częstotliwość występowania 

Choroba tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że prawie 20 milionów Amerykanów ma niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Niestety choroby tarczycy coraz częściej pojawiają się również u dzieci. W Polsce statystyki te także nie prezentują się zbyt optymistycznie. Szacuje się, że problemy z funkcjonowaniem tarczycy obecnie lub w przeszłości miało około 20% populacji Polski, czyli ponad 7,5 mln osób, a więc co piąty Polak. Do grupy tej zaliczają się również dzieci. Niestety naukowcy nadal nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyn występowania chorób tarczycy, w szczególności u najmłodszych pacjentów.

Tarczyca – gdzie jej szukać i za co odpowiada

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem znajdującym się w szyi, tuż pod jabłkiem Adama. Ma kształt zbliżony do motyla, składa się z dwóch płatów, które połączone są wąską cieśnią. Tarczyca wytwarza hormony, które pomagają regulować metabolizm organizmu i liczne procesy zachodzące w ciele. U dorosłych hormony tarczycy mają znaczący wpływ na prawidłową pracę gruczołów płciowych oraz układu sercowo-naczyniowego. Hormony tarczycy regulują również przemianę substancji odpowiedzialnych za pracę układu nerwowego. Natomiast u dzieci hormony tarczycy są niezbędne do zdrowego wzrostu i rozwoju mózgu oraz układu nerwowego, a także do prawidłowego regulowania wzorca snu i poziomu energii.

Objawy choroby tarczycy u dzieci

Choroby tarczycy, również u dzieci, przybierają postać niedoczynności lub nadczynności. Oprócz tego oba te warianty mogą przejść w chorobę autoimmunologiczną z objawami autoagresji. Wtedy mamy do czynienia z chorobą Hashimoto przy nadczynności tarczycy lub chorobą Gravesa-Basedowa przy niedoczynności tarczycy.
Objawy problemów z tarczycą u dzieci mogą być bardzo różne i skrajne. Są one także zależne od wieku dziecka, ponieważ inne symptomy wykazują noworodki, niemowlęta, które ukończyły pierwszy miesiąc życia, a jeszcze inne dzieci starsze i nastolatki. U noworodków niepokój może wzbudzać przedłużająca się żółtaczka, hipotermia, przepukliny, ale również duże ciemię, szerokie szwy czaszkowe oraz słaby apetyt. Po pierwszym miesiącu życia dziecka do objawów tych dochodzi nadmierna senność, suchość skóry, zaparcia, mały przyrost wagi oraz ochrypły głos. Wszystkie te symptomy są sygnałami wskazującymi na niedoczynność tarczycy. U dzieci i młodzieży dodatkowo istotnymi objawami jest opóźniony wzrost i dojrzewanie płciowe, niska tolerancja na zimno, zaburzenia koncentracji i trudności w nauce. 

Natomiast na nadczynność tarczycy u dzieci mogą wskazywać niepokój, lękliwość, zaburzenia snu, nadpobudliwość, drażliwość, biegunki, nadmierne wypadanie włosów, gwałtowny spadek masy ciała i zmniejszony apetyt, a nawet wytrzeszcz oczu czy wole.

USG tarczycy u dzieci

Najlepszym i najskuteczniejszym badaniem pozwalającym precyzyjnie diagnozować schorzenia tarczycy, zaraz obok badania krwi, jest USG tarczycy. Jest to nowoczesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które pozwala szybko, precyzyjnie i bezboleśnie uwidocznić wszelkie nieprawidłowości w budowie tarczycy. Oznacza to, że lekarz bez trudu może stwierdzić powiększenie gruczołu, zmiany w jego strukturze lub wykryć ewentualne guzki czy torbiele w obrębie tarczycy. Dodatkowo, bardzo istotne jest również to, że badanie USG tarczycy jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku, nawet noworodków. Warto je wykonać również profilaktycznie w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka.

źródło: gabinetusg.com.pl