Współczesne rozwiązania w zakresie produkcji sprężonego powietrza oferują wiele funkcjonalnych urządzeń. Ponadto zarówno sprężarki, jak i poszczególne ich komponenty charakteryzują się dużą elastycznością i dają możliwość tworzenia dowolnych zestawień. Wszystko to, aby z łatwością dostosować system dostarczania sprężonego powietrza do specyficznych potrzeb konkretnego zakładu. Jednym z takich rozwiązań są sprężarki śrubowe na zbiorniku. Sprawdzają się doskonale zarówno w warsztatach, jak i małych zakładach przemysłowych.

Dlaczego sprężarki śrubowe są dobrym rozwiązaniem dla warsztatów i małych zakładów przemysłowych?

Sprężarki śrubowe zyskały przychylność użytkowników w wielu branżach. Ich liczne zalety, do których należy przede wszystkim energooszczędność i niezawodność sprawiają, że coraz więcej firm sięga właśnie po kompresory śrubowe w celu zaopatrzenia przedsiębiorstwa w sprężone powietrze. Rewolucją w niektórych nowoczesnych maszynach tego typu jest zastosowanie zmiennej prędkości silnika, w której ciągły pomiar ciśnienia na wylocie sprężarki pozwala dostosować przepływ do aktualnego zapotrzebowania. Jednak na rynku równie popularne są także kompresory śrubowe z silnikami o stałej prędkości obrotowej. Sprężarki śrubowe zapewniają sprężone powietrze o ciśnieniu w przedziale od 5 do 13 barów. Parametry te powodują, że takie kompresory są odpowiednim rozwiązaniem dla przemysłu maszynowego, spożywczego, lotniczego, produkcji elektronicznej, petrochemii, medycyny i farmacji, a także pozostałych zastosowań ogólno przemysłowych.

 

Oprócz wspomnianej już energooszczędności i niezawodności kompresory śrubowe charakteryzują się także możliwością łatwego dostosowania do wymaganej wydajności, ustawienia zakresu ciśnień pracy, zaprogramowania automatycznego uruchamiania i zatrzymywania sprężarki według wskazań zegara oraz pracy w układzie do kilkunastu sprężarek. Oprócz tego producenci sprężarek starają się unowocześniać swoje urządzenia i wyposażać je w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest zastosowanie zaawansowanego sterowania mikroprocesorowego.

Czym charakteryzują się sprężarki śrubowe na zbiornikach?

Dobór sprężarki najlepiej dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa, a jednocześnie o najlepszych parametrach to jednak dopiero połowa sukcesu w projektowaniu wydajnego i oszczędnego systemu zaopatrywania w sprężone powietrze. Ważny jest także dobór wyposażenia dodatkowego. W przypadku sprężarek śrubowych doskonale sprawdzają się rozwiązania na zbiornikach. Nie ujmuje to kompresorom wydajności i niezawodności. Co więcej, zbiorniki są źródłem dodatkowych zalet i otwierają nowe możliwości przed użytkownikami. Sprężarki śrubowe na zbiornikach są sprawdzonym rozwiązaniem dla warsztatów i małych zakładów przemysłowych. Producenci wskazują na najważniejsze zalety sprężarek śrubowych na zbiornikach, jakimi są:

  • praca w histerezie ciśnień zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem,
  • brak konieczności montażu dodatkowego zbiornika,
  • posiadanie inteligentnych sterowników mikroprocesorowych,
  • wydajny i skuteczny system chłodzenia,
  • wielostopniowa filtracja zanieczyszczeń sprężonego powietrza,
  • automatyczne sterowanie pracą sprężarki według wskazań zegara,
  • gwarancja stałego zakresu ciśnienia roboczego w sieci.

 

Są to cechy istotne i cenione w pracy warsztatów i małych zakładów przemysłowych. Ponadto mniejsze modele sprężarek śrubowych na zbiornikach są wyposażone również w wygodne kółka, które zwiększają ich mobilność. W warsztatach, które cierpią na niedostatek miejsca, potrafi być to niebywale przydatna cecha. Mobilność kompresora śrubowego na zbiorniku pozwala także dotrzeć z nim tam, gdzie akurat jest potrzebny. Wszystkie te cechy sprawiają, że sprężarki śrubowe są najlepszą alternatywą dla sprężarek tłokowych.