Chociaż wydawać by się mogło, że organizacja transportu to nic trudnego, obejmuje ona szereg czynności. Każdy wyjazd samochodu w trasę jest poprzedzony wnikliwym procesem planowania i dopasowywania modelu transportowego do specyfiki zlecenia. Stanowi to gwarancję jego szybkiej i bezproblemowej realizacji. Jakie modele transportowe można wyróżnić w logistyce?

Tam i z powrotem, czyli model wahadłowy

To jeden z najczęściej wykorzystywanych modeli transportowych. Jest stosunkowo prosty w organizacji i zazwyczaj nie wymaga długiego planowania. Znajduje zastosowanie przy systematycznych dostawach. Polega na regularnym kursowaniu środka transportu pomiędzy miejscem załadunku a miejscem odbioru. Model wahadłowy zakłada wykorzystanie tylko jednej naczepy. Kierowca czeka na rozładunek towarów i z pustą naczepą wraca do miejsca, z którego wyruszył.

Model wahadłowy ciągły – efektywniejszy wariant

To odmiana modelu wahadłowego. W jej ramach zamiast jednej naczepy wykorzystuje się trzy. Pierwsza – załadowana – jest transportowana z miejsca załadunku do miejsca odbioru. Drugą – pustą – kierowca zabiera z miejsca rozładunku pierwszej i wraca do miejsca, z którego wyruszył, gdzie czeka na niego trzecia już załadowana naczepa.

W porównaniu z klasycznym wariantem model wahadłowy ciągły jest wydajniejszy. Wymaga jednak dobrej organizacji, tak aby przewozy były realizowane bez opóźnień. Model wahadłowy ciągły odznacza się również regularnością. Dlatego jest wykorzystywany zarówno w transportach krajowych, jak i międzynarodowych.

Model promienisty (gwieździsty) – dla centrów magazynowych i fabryk

Podobnie jak model wahadłowy ciągły jest stosowany w przypadku przejazdów krajowych i międzynarodowych. Na tym jednak analogie pomiędzy nimi się kończą. Model promienisty zakłada jedno miejsce załadunku i wiele miejsc rozładunku.

Kierowca wyrusza z transportem do odbiorcy, gdzie towar jest rozładowywany. Następnie tym samym pojazdem wraca na pusto do miejsca, z którego wyruszył. Tam pobiera kolejny ładunek i przewozi go do następnego odbiorcy. Model promienisty jest zwykle wykorzystywany przez centra magazynowe i fabryki, skąd towary wyruszają albo do magazynów regionalnych, albo odbiorców.

Model sztafetowy – gdy liczy się efektywność

Stosuje się go w transporcie międzynarodowym. Zapewnia bowiem wysoką efektywność przewozów na duże odległości. Składa się z wielu etapów i zakłada występowanie wielu punktów przeładunku, skąd towary są rozwożone dalej, najczęściej przy wykorzystaniu mniejszych środków transportu. Pozwala ograniczyć koszty transportu, a jednocześnie skrócić do minimum czas dostawy. W ten sposób realizowane są m.in. dostawy door-to-door.

Model obwodowy – sprawdzony przez firmy kurierskie

Podobnie jak model sztafetowy wyróżnia się wysoką efektywnością. Zazwyczaj korzystają z niego firmy kurierskie. W jego ramach kierowca pobiera towar z jednego punktu załadunku i rozwozi go do kilku punktów odbioru (odbiorców), bez konieczności ponownego załadunku. Model obwodowy pozwala obniżyć koszty transportu i skrócić czas dostawy do minimum. Najczęściej stosuje się go w przypadku towarów o niewielkich gabarytach.

Skuteczny transport towarów – jaki podmiot wybrać?

Na rynku funkcjonują firmy transportowe, które w swojej działalności wykorzystują różne modele transportowe. W efekcie świadczą kompleksową ofertę usług transportowych i są w stanie łatwo dopasować się do specyfiki zlecenia i potrzeb klienta. Prężnie działają także podmioty specjalizujące się w określonym modelu transportowym, np. firmy kurierskie = model obwodowy.

To, jaki podmiot wybierzesz do współpracy, tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj jednak, aby prześwietlić firmę transportową pod kątem doświadczenia i opinii dotychczasowych klientów. Pozwoli to dokonać wstępnej selekcji kontrahentów.

Nie daj się też zwieść podejrzanie niskiej cenie za transport. Zazwyczaj oznacza ona niską jakość usług. Na koniec nie zapomnij upewnić się, że firma dysponuje stosownymi pozwoleniami na realizację przewozów i ubezpieczeniem.

źródło: translogis.pl – spedycja drogowa