Tabele to chętnie wykorzystywane elementy graficzne w prezentacjach multimedialnych. Mają one nie tylko prezentować dane, ale i urozmaicać serwowane treści. Niestety, nie zawsze zdają egzamin. Bywają bowiem nudne, przez co utrudniają percepcję informacji, nie zapadają w pamięć i negatywnie wpływają na odbiór prezentacji. Co więc zrobić, aby tabele w prezentacjach PowerPoint przestały nudzić?

Tabela w prezentacji multimedialnej – uproszczenie sposobem na walkę z nudą

 

Jedną z największych bolączek tabeli w prezentacjach multimedialnych jest ich nadmierne skomplikowanie. Utrudnia ono nie tylko wyciągnięcie wniosków, lecz nawet samo odczytanie informacji. W efekcie odbiorca szybko traci zainteresowanie prezentowanymi treściami. Jak tego uniknąć?

Najlepsze rezultaty daje uproszczenie tabeli. Istnieje kilka skutecznych sposobów, by sprawić, aby tabela wyglądała na prostszą, a co za tym idzie łatwiejszą w odbiorze.

  1. Zastanów się, czy musisz pokazać całą treść w tabeli, czy wystarczy zobrazować w ten sposób jedynie wycinek informacji
  2. Usuń kolumny i wiersze z treścią, która nie jest niezbędna, aby zrozumieć temat
  3. Zrezygnuj z czarnych linii oddzielających poszczególne komórki
  4. O ile to możliwe, zastąp tekst ikoną lub symbolem, np. podczas wymieniania cech zamień klasyczne „tak/nie” na znaki „+/-”

Działania te sprawią, że tabela nabierze lekkości i będzie odznaczać się prostotą. Dzięki temu zawarte w niej informacje będą łatwiejsze w odbiorze. Na dodatek usunięcie niepotrzebnej treści, kolumn czy też linii sprawi, że tabela zyska atrakcyjny design, którym odróżni się od klasycznych wariantów. W efekcie na pewno nie zostanie uznana za nudną.

Co zrobić, aby tabela w prezentacjach PowerPoint przestała nudzić? Feeria barw

 

Żeby tabela w prezentacji multimedialnej nie była interesująca, warto postawić na kolor. Wypełnienie komórek kolorem nie jest skomplikowane, a sprawia, że tabela od razu nabiera charakteru. Ten prosty zabieg pozwala też sterować uwagą odbiorców. Program PowerPoint daje użytkownikowi możliwość wyboru z rozbudowanego katalogu barw, zarówno tych standardowych, jak i niestandardowych. Komórkę można również wypełnić gradientem lub teksturą.

To, na jaki efekt ostatecznie zdecyduje się użytkownik, tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Niemniej – jak we wszystkim – trzeba zachować umiar. Pstrokata tabela, która nijak się ma do pozostałych slajdów, na pewno nie zrobi dobrego wrażenia na widzach. Utrudni również percepcję informacji.

Dlatego osoba projektująca tabelę powinna zadbać o to, aby była ona spójna kolorystycznie z prezentacją multimedialną. W tym celu może użyć barw z kategorii „Kolory motywu”. Wówczas wykorzystane odcienie będą harmonijnie ze sobą współgrać. Co ważne, użytkownik nie musi zdecydować się na wypełnienie komórek kolorem. Równie dobrze może pokolorować treść, np. w celu wyróżnienia najważniejszych informacji.

Tabela w prezentacji multimedialnej – diabeł tkwi w szczegółach

 

Atrakcyjność wizualną tabeli można podnieść na wiele sposobów. Tak naprawdę jednak liczą się szczegóły. Kilka subtelnych zmian jest w stanie nie tylko uprzyjemnić odbiór treści, ale również ułatwić ich zapamiętanie. Dzięki nim tabela na pewno nie będzie nudna i przypadnie do gustu odbiorcom. Co warto zrobić?

  1. Postaw na nietypowe nagłówki – zmień kolor tła, pogrub tekst, dodaj grafikę symbolizującą zawartość kolumny.
  2. Podkreśl pierwszą kolumnę – dodaj kolor, baner lub ikonę.
  3. Podkreśl kluczowe informacje w tabeli – możesz wykorzystać kolor, pogrubienie lub zakreślenie.
  4. Zarezerwuj miejsce na podsumowanie tabeli, zwłaszcza jeśli danych jest sporo.

Tabele w prezentacjach multimedialnych wcale nie muszą być nudne. Żeby uatrakcyjnić pokaz, warto poświęcić im więcej czasu. Dzięki temu nie tylko będą stanowić wyróżnik prezentacji multimedialnej, ale również sprawią, że publiczność lepiej zapamięta zgromadzone w nich informacje. Już kilka niewielkich zmian pozytywnie wpłynie na odbiór treści.

źródło: tworzenieprezentacji.pl